Pokud se alespoň okrajově zajímáte o svět investic, možná jste již narazili na zkratku ETF.
Za těmito třemi písmeny se skrývá moderní investiční nástroj, který se poslední dobou těší neustále rostoucí oblibě.

ETFs neboli Exchange-Traded Funds jsou fondy vydávané nejrůznějšími finančními institucemi, jejichž akcie jsou volně obchodovatelné. To je odlišuje např. od klasických otevřených fondů.

Tyto chytré investiční nástroje umožňují spekulovat na růst či pokles nějakého podkladového aktiva, kterým mohou být komodity, koše akcií, měny nebo například obligace. Kromě širokého výběru nabízejí investorům celou řadu dalších benefitů. S nadsázkou by se dalo říci, že ETF aspirují na titul investičního nástroje desetiletí.

Pojďme si na tyto veřejně obchodované fondy posvítit a představit si je zblízka.

 

Druhy ETF

Jednou z hlavních výhod obchodování ETF je široký výběr a mimořádná diverzita, kterou odráží rozdělení těchto investičních nástrojů do několika typologických kategorií. Na své si přijdou jak fanoušci akcií, tak komodit nebo např. měnových trhů.

Komoditní

Jak vyplývá z názvu, komoditní ETF umožňují spekulovat na růst nebo pokles cen zboží na komoditních trzích. V praxi tento typ ETF tyto trhy zpřístupňuje širšímu okruhu investorů, neboť obchodování na samotných komoditních burzách může být poněkud nákladná záležitost. Vybrat si můžete z měkkých komodit, zrnin nebo zejména mimořádně oblíbených drahých kovů.

Komoditní ETF samozřejmě nejčastěji neobsahují fyzickou komoditu, ale termínové kontrakty, které jsou v rámci jejich správy neustále obměňovány. Zmíníme např. USO (ropa), GLD a IAU (zlato) nebo PPLT (platina). 

Indexové

Indexové ETF jsou vázané na akciové indexy. Jejich složení je správcem voleno tak, aby dokonale zrcadlily vývoj světových indexů, jako např. Nasdaq, Nikkei nebo S&P 500. Pokud máte zájem o spekulaci na růst či pokles globální ekonomiky, je tento typ ETF tou správnou volbou.

S tím, jak se mění složení jednotlivých akciových indexů, správci finančních institucí průběžně mění také složení na ně navázaných ETF.

Za zmínku stojí např. populární SPY (S&P 500), JPXN (Nikkei) nebo SPDR (Dow Jones).

Sektorové

Nelíbí se vám riziko plynoucí z držení jednotlivých akciových titulů a rádi byste si proto pořídili rovnou celý koš? Sektorové ETF umožňují držet nejvýznamnější firmy z nejrůznějších ekonomických sektorů. Oproti ETF indexovým tak můžete obchodovat mimo jiné skupiny zástupců z biotechnického, automobilového, finančního nebo energetického sektoru.

Akvizice sektorového ETF vám umožní spekulovat na růst či pokles konkrétního odvětví, aniž byste byli vystaveni rizikům spojeným s držením jednotlivých titulů.

Za pozornost stojí např. XLF (finančnictví) nebo XLV (zdravotnictví).

Měnové

Pokud máte rádi Forex, měnové ETF jsou určené přímo pro vás. Tyto obchodní instrumenty kopírují cenový vývoj měn, případně jejich kombinací anebo párů. Stejně jako v předchozím případě můžete obchodovat i rovnou celý koš.

Obvykle se zde pracuje se zásobou měny v hotovosti, popřípadě s termínovým kontraktem. Zmíníme např. USDU (americký dolar), FXE (euro) nebo FXY (japonský jen).

Pákové

Mezi kategorie ETF lze řadit ještě ETF pákové, kde nejde tolik o samotné podkladové aktivum, jako o rychlost, s jakou fond reflektuje jeho cenový pohyb. Zvýšená „rychlost“ může přinést mnohonásobně vyšší zisky, jenže stejně tak může znásobit i vaše ztráty. Pozor! Tento investiční nástroj je určen pouze zkušeným investorům.

 

Výhody ETF

Současná popularita ETF je přímým odrazem výhod plynoucích z jejich držení. Pojďme se podívat na nejvýznamnější faktory, které z těchto obchodních instrumentů činí zajímavé investiční příležitosti.

Jsou dostupné a jednoduché

ETF jsou obvykle cenově dostupnější než samotná podkladová aktiva, což otevírá dveře zejména obchodníkům pracujícím s menším kapitálem, popřípadě investorům-začátečníkům.

Skutečnost, že si namísto jednotlivých titulů můžete pořídit rovnou celý index nebo sektor, eliminuje nutnost složitého rozhodování a hluboké znalosti např. všech akciových ukazatelů. Z logiky věci jsou proto tyto investiční nástroje nejvhodnější pro obchodníky, které zajímá dlouhodobá spekulace.

Poplatky jsou v případě ETF více či méně na stejné úrovni jako u akcií.

K dispozici je jich celá řada

ETF investorům umožňují držet širokou škálu aktiv napříč celým světem obchodování. Ať už se jedná o drahý kov, pšenici, koš akcií vázaných na energetický sektor nebo měnový pár, k dispozici máte v podstatě vše, co trhy v současnosti nabízí. Vybere si opravdu každý, a navíc rychle, jednoduše a zcela bezpečně.

Umožňují diverzifikovat portfolio

Ruku v ruce se širokým výběrem jde i faktor diverzifikace, tedy akvizice a držení obchodních instrumentů ze všech koutů světa obchodování.

Tato skutečnost vaše investované prostředky spolehlivě zabezpečí před tržními turbulencemi v jednotlivých odvětvích, které by vám mohly způsobit nepřiměřené ztráty. Ty vám v případě diverzifikovaného portfolia nehrozí.

Jsou velmi likvidní

Jelikož jsou ETF nesmírně populární, obchod s nimi mimořádně čilý. V praxi to znamená, že budete moci kdykoliv jak koupit, tak prodat. Likvidita je v jejich případě víceméně stejná, jak u samotných podkladových aktiv.

 

Několik tipů na závěr

Pokud to s obchodováním ETF myslíte vážně, je na místě seznámit se s investiční strategií emitenta, kterou obvykle najdete v dokumentaci na jeho stránkách. Samotný správce samozřejmě musí být solidní a spolehlivý, což se obvykle zračí ve vysoké likviditě jím nabízeného instrumentu.

Prostudujte si také historii jednotlivých nástrojů, tedy jejich ziskovost či případnou ztrátovost. V neposlední řadě je vhodné zjistit výši poplatků, aby vás při samotném obchodovaní nečekalo nemilé překvapení.

A jak to s ETF máte vy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.