Většina tuzemských bank nabízí speciální účty pro podnikatele, ovšem zároveň je třeba říci, že podnikatelský účet není podmínka. Žádný zákon neukládá podnikající fyzické osobě povinnost používat specializovaný účet. Úplně stačí klasický osobní účet, který bývá také levnější. Účty se mezi sebou liší cenou a nabízenými službami, ale hlavní rozdíl je v tom, k jak velkému podnikání mají sloužit. Jinak si účet bude vybírat člověk, který si podnikáním jen přivydělává, a jinak firma s více zaměstnanci a množstvím finančních transakcí.
Každý podnikatel by si nejprve měl ujasnit, k čemu a jak mu má podnikatelský účet sloužit, zda jej bude používat denně nebo jen několikrát za měsíc. Také si ověřte, jako služby která banka nabízí v rámci vedení účtů. Dále si zjistěte, jak komfortní je obsluha internetového bankovnictví, zda je k účtu zdarma platební karta a jaké jsou poplatky za hotovostní i nehotovostní transakce. Pro případ ukládání tržeb na konto v hotovosti je dobré vědět, jak daleko je to do pobočky banky. To samé platí pro výběr z bankomatu.
Ještě nedávno museli podnikatelé počítat u speciálních kont se speciálními poplatky. Konkurenční boj přiměl banky nabízet podnikatelské účty bez poplatků nejen za vedení, ale i za běžné transakce. A to vše bez podmínek minimálního objemu obratů nebo počtu transakcí. Některé banky nabízejí kompletní servis v podobě účtů bez poplatků ve více měnách, tuzemské platby zdarma, kontokorent k účtu, podnikatelské úvěry a obchodníkům a e-shopům platební terminály a platební bránu, či další benefity.