Naši zákonodárci připravili několik pozitivních změn pro rodiče. Můžete se těšit na vyšší rodičovský příspěvek o několik desítek tisíc korun, nebo na možnost dát dítě do jeslí.
Rodičovský příspěvek vzroste
Velmi ožehavé téma roku 2019. Nastávající rodiče a určitá skupina rodičů, kteří již pobírají rodičovský příspěvek, budou od 1. ledna 2020 pobírat o 80 000 Kč vyšší rodičovský příspěvek. Rodiče vícerčat se mohou těšit na ještě vyšší příspěvek, a to o dalších 150 000 Kč.
Kolik dostanete celkem
V praxi to tedy znamená, že pokud máte jedno dítě, váš celkový rodičovský příspěvek bude činit 300 tisíc, místo původních 220 tisíc. Máte-li potomků více, stát vám dá 450 tisíc.
Na zvýšení tohoto příspěvku nedosáhnou rodiče, jejichž ratolesti brzy oslaví 4. narozeniny. Někteří to považují za diskriminaci.
Maximální výše rodičovského příspěvku
Maximální měsíční dávku můžete čerpat na základě výše peněžité pomoci v mateřství, kterou zaměstnavatel poskytuje šest měsíců. Ta se vypočítá na základě vašich předchozích příjmů.
V roce 2020 je strop, tedy hranice maximálního měsíčního příspěvku 42 720 Kč, rodiče vícerčat pak mohou čerpat až 64 080 Kč.
Osoby s nízkým příjmem
Další změna nastane ve změně měsíční dávky pro rodiče s nízkými či žádnými příjmy. Zatímco výše rodičovského příspěvku byla 7 600 Kč do konce minulého roku pro osoby s nízkými příjmy, letos mohou pobírat 10 000 měsíčně, rodiče vícerčat až 15 000 Kč.
Osoby s nízkým příjmem jsou například studenti nebo nezaměstnaní.
Minimální měsíční příspěvek pro rok 2020 zůstává stejný jako v posledních letech, a to ve výši 50 Kč měsíčně.
Jesle pro nejmenší
Aktivní rodiče, kteří chtějí na mateřské dovolené částečně pracovat, jistě velmi ocení, že od tohoto roku budou mít možnost umístit dítě mladší dvou let do jeslí. I zde to má svou mez, maximální možná doba umístění dítěte do jeslí je 92 hodin měsíčně.
Na dítě, které dovršilo dva roky, se nevztahují žádná omezení.
Když se někde přidá, jinde musíme ubrat. Dává to smysl vzhledem k tomu, že státní pokladna není bezedná. Na to, kde zaplatíme více, se podíváme příště.
Máte ponětí, jak jsou na tom jiné Evropské země s rodičovským příspěvkem? Jak je dlouhá rodičovská dovolená a kolik rodičovský příspěvek činní?
Černý pátek měl sloužit jako výzva ke snížení konzumních zvyků. Obchodníci to tak ale nenechali a pojem „Black Friday“ úspěšně otočili ve svůj prospěch. Mnoho lidí nyní uznává den Nenakupování místo Černého pátku.