Jak je na tom s rodičovskou sousední Německo nebo Skandinávie?
28. 5. 2020
Máte ponětí, jak jsou na tom jiné
Evropské země s rodičovským příspěvkem? Jak je dlouhá rodičovská dovolená a kolik rodičovský příspěvek činní?
Délka a výše rodičovské v ČR
Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), kterou poskytuje zaměstnavatel. Ten, kdo nesplňuje podmínky pro PPM, čerpá rodičovský příspěvek od narození dítěte. Celková výše nyní činí 300 000 Kč na jedno
dítě a 450 000 Kč pro dvojčata a vícerčata.
Rodičovská na Slovensku
Rodič, který pobírá rodičovský příspěvek smí vykonávat i jinou výdělečnou činnost. Slováci nepobírají jednotnou sumu jako je tomu v Čechách, ale dostávají jednotné měsíční dávky. Výše příspěvku na Slovensku pro rok 2019 vypadala takto: 220,70 EUR na jedno dítě, 275,88 EUR pro dvojčata, a 321,05 dostávali rodiče trojčat a vícerčat. Rodičovský příspěvek se standardně vyplácí do 3 let věku dítěte. V případě nepříznivého zdravotního stavu až do 6 let věku dítěte.
Jak je na tom Německo
Celková délka rodičovské dovolené trvá maximálně 14 měsíců. Jeden z rodičů je s dítětem 12 měsíců a druhý zbylé dva měsíce. Rodiče ale nejsou povinni poslední dva měsíce vyčerpat. Výše příspěvku se vypočítává podle čisté mzdy, a to ve výši 65–100 %. V praxi to znamená, že čím nižší je čistá mzda, tím vyšší je (procentuálně) rodičovský příspěvek. V Německu má nárok na příspěvek i matka, která v zemi nepracuje, ale otec dítěte ano. A to v základní výši 300 EUR.
A co Skandinávie?
Švédsko jako první zavedlo otcovskou dovolenou. Švédští rodiče se musí podělit o dovolenou, která trvá až 480 dní. Z toho jeden z může čerpat maximálně 420 dní a druhý musí čerpat minimálně 60 dní. Norové mohou čerpat rodičovský příspěvek až 23 měsíců. Finové pouhých 167 dní, přičemž otcové jsou povinni strávit s dítětem 18 dní. Rodičovská je velmi diskutované téma v České republice. V porovnání s ostatními zeměmi EU jsme na tom v podstatě dobře.
Líbil se vám článek? Sdílejte jej.