Jste-li vysláni zaměstnavatelem na služební cestu, máte nárok, kromě mzdy, na finanční náhrady spojené s cestováním. Náhrady se týkají občerstvení, dopravy, ubytování, a dalších výdajů spojených s cestou. K jakým došlo změnám u stravného pro rok 2020?
Jelikož ceny potravin a ceny ve stravovacích zařízeních v roce 2019 vrostly, minimální částka stravného vzrostla o několik korun. Stravné je rozdělené na tři pásma podle času stráveného na služební cestě.
Státní zaměstnanci dostávají náhradu stravného podle vyhlášky:
Soukromá firma musí zaplatit minimálně spodní hranici. Může uhradit větší náhradu, než je strop uvedený ve vyhlášce, ale daňově uznatelný základ je jen do výše stropu ve vyhlášce.
Pokud vám zaměstnavatel zajistí stravné, které během služební cesty nehradíte, například plnou penzi v hotelu, stravné se krátí o několik procent:
Pokud zaměstnavatel zajistí dvě jídla zdarma na cestě trvající 5 až 12 hodin, nebo tři jídla zdarma v rozsahu 12 až 18 hodin, zaměstnanci zaniká nárok na náhradu stravného.
Náhrada stravného při služební cestě do zahraničí není stanovena konkrétní částkou jako ve vyhlášce pro stravné v tuzemsku, ale je stanovena denní sazbou, a to od 35 do 75 eury nebo dolary v závislosti na regionu. Sazba 35 EUR je stanovena například pro Slovensko, Bulharsko, nebo Indonésii. Při cestě do USA je to 60 USD. Zaměstnavatel má právo vyplatit pouze 75 procent ze základní sazby, a to bez souhlasu zaměstnance. Stačí, když zaměstnance o tomto rozhodnutí dopředu informuje.
Máte ponětí, jak jsou na tom jiné Evropské země s rodičovským příspěvkem? Jak je dlouhá rodičovská dovolená a kolik rodičovský příspěvek činní?
Černý pátek měl sloužit jako výzva ke snížení konzumních zvyků. Obchodníci to tak ale nenechali a pojem „Black Friday“ úspěšně otočili ve svůj prospěch. Mnoho lidí nyní uznává den Nenakupování místo Černého pátku.