V posledních 30 letech se několikrát řešila důchodová reforma, ovšem s žádným výrazným výsledkem. Od února letošního roku pracuje nová důchodová komise pro spravedlivé důchody, která vznikla v souladu s Programovým prohlášením vlády pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí. Členové komise se jednomyslně shodli na tom, aby se začalo pracovat na modelu, který počítá s rozdělením nynějšího průběžného pilíře na dva. Jedna část, což by byl nultý pilíř, by byla solidární a byla by financována z rozpočtu, druhá (první pilíř) by zůstala založena na principu zásluhovosti. Do prvního pilíře by plynulo pojistné. Jinými slovy by došlo k rozdělení prvního pilíře na nultý a první se bude dál rozpracovávat.
Podle předsedkyně komise pro spravedlivé důchody, kterou je rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, by rozdělení na nultý a první pilíř umožnilo zahájit diskusi o nastaven částky minimálního důchodu a zjednodušit výpočet penze. Dále doplnila, že pokud bude mladá generace vědět, kolik ze zásluhového systému (plus solidární složka) bude součástí jejich důchodu, kolik bude činit jejich měsíční důchod, tak budou mít větší motivaci si spořit.
Téma spravedlnosti systému je velmi důležité. V současnosti je docela markantní rozdíl mezi starobními důchody mužů a žen. Ačkoliv v důchodovém systému nejsou žádná diskriminační ustanovení, tak je skutečností, že systém nevede k rovnosti. A rovnost je základním předpokladem trvale udržitelného rozvoje.
První část (nultý pilíř) by vycházela ze státního rozpočtu a byla by pro všechny stejně vysoká. Zásluhová část (první pilíř) by byla placena z pojistného a její výše by se odvíjela od toho, kolik důchodce za život do systému odvedl. Tento model by podle ministryně práce a sociálních věci Jany Maláčové přinesl vyšší srozumitelnost pro občany a také umožnil nastavit základní výši důchodů pro všechny penzisty. Solidární složka by se mohla pohybovat například od 6 do 10 tisíc korun. O výši zásluhové části by měli být lidé informováni pravidelně už v době, kdy ještě pracují. Pokud půjde vše podle předpokladů komise, tak by se novinka mohla týkat lidí, kteří půjdou do důchodu kolem roku 2030, tedy generace narozené v 70. letech minulého století.
Máte ponětí, jak jsou na tom jiné Evropské země s rodičovským příspěvkem? Jak je dlouhá rodičovská dovolená a kolik rodičovský příspěvek činní?
Černý pátek měl sloužit jako výzva ke snížení konzumních zvyků. Obchodníci to tak ale nenechali a pojem „Black Friday“ úspěšně otočili ve svůj prospěch. Mnoho lidí nyní uznává den Nenakupování místo Černého pátku.