Hypoteční úvěr, čili hypotéka je nejčastějším zdrojem k získání bydlení. Rok 2018 znamená konec hypotékám nad 90%. Na základě doporučení ČNB mohou banky poskytovat hypotéky jen do 90% hodnoty nemovitosti. Hypotéku tak budou moci získat pouze zájemci s dostatečnou bonitou a vlastními úsporami, kterými pokryjí zbývajících 10%.
Známé hypotéky bankovní a nebankovní. Nebankovní hypotéky mohou využívat i začínající podnikatelé, kteří zatím nemají historii ani potřebné obraty a zisky. Účelem nebankovní hypotéky může být koupě nemovitosti, ale i výstavba nebo rekonstrukce. Má však oproti bankovním hypotékám nevýhody v podobě vyšších poplatků, na bydlení se poskytují hypotéky na 57,5% a úroky bývají až 5x vyšší. Další dělení je podle účelu, dokládání příjmů, typu splácení nebo typu úročení.
Je základním a nejčastějším typem, který může být poskytnut na koupi, výstavbu či rekonstrukci nemovitosti. Splácení účelové hypotéky je zajištěno zástavním právem k této nebo i jiné nemovitosti na území ČR
Tuto hypotéku poskytují banky i nebankovní subjekty a lze ji použít na cokoliv. Často se k žádosti o ni předkládají pouze údaje týkající se nemovitosti, která bude sloužit jako zástava a jen někteří poskytovatelé požadují informace o příjmech žadatele
Charakteristická je tím, že čím více si půjčíte, tím nižší bývá vaše úroková sazba. Výhodou je malý, nebo dokonce žádný poplatek za sjednání. Australskou hypotékou lze financovat nejen nemovitost, ale i její rekonstrukci a vybavení.
Její součástí je spořící účet, kde si můžete spořit peníze využitelné na cokoliv
Zelená hypotéka
Je určena na ekologické bydlení