Ukládat si určitou částku peněz a případně ji zhodnotit, je rozumným krokem, neboť člověk by měl vždy počítat s rezervou na horší časy. Existuje celá řada možností, kam ukládat peníze a jak je zhodnotit. Záleží na mnoha aspektech, a to od výše vložené částky až po stupeň rizika, které je člověk ochoten podstoupit. Mezi nejjednodušší a nejbezpečnější formu spoření patří spořící účet, který si lze otevřít v některé tuzemské bance.
Nabídky bank týkajících se výše úroků se pochopitelně liší, ale pro klienta je důležité, že peníze má ihned k dispozici a podstoupené riziko je velmi nízké díky pojištění vkladů. Peníze uložené na bankovním účtu jsou bankou pojištěny, takže v případě pádu banky dostanou vkladatelé své prostředky zpět od pojistitele. Cílem pojištění je ochrana střadatelů i bank, resp. celkové stability bankovního trhu. V zemích EU je toto pojištění vkladů povinné.
Především je tento finanční produkt určen k dlouhodobému ukládání volných peněz, případně k tvorbě finanční rezervy. Na rozdíl od termínovaného vkladu neexistují u spořících účtů žádné výpovědní lhůty a peníze má vkladatel kdykoliv k dispozici. Oproti běžným účtům mají spořící účty vyšší úrokové sazby. Úroky běžných účtů se u většiny bank blíží nule, kdežto dobrý spořící účet dokáže peníze aspoň částečně chránit před účinky inflace. Některé banky peníze na spořících účtech úročí jedinou sazbou, jiné používají pásmové úročení, to znamená, že pro různé částky na účtu se stanoví různé úrokové sazby. Jako u běžných účtů jsou i vklady na spořících kontech ze zákona pojištěny do výše 100 tisíc eur.
Můžete využít různé srovnávače na internetu. Vhodný je například denně aktualizovaný přehled slev, bonusů a akčních nabídek, kterými tuzemské banky své spořící účty zvýhodňují. Zásadním hlediskem při výběru je výše úrokové sazby a pak také výše poplatků za vedení spořícího účtu. Také je třeba uvážit, zda vám účet bude sloužit jen k ukládání přebytečných peněz, nebo jestli budete mít zájem častěji využívat například internetové bankovnictví či platební kartu.
Při výběru vám může pomoci aktuální žebříček. Z hlediska atraktivity mají první tři účty téměř stejné parametry. První z nejlepších je spořící účet od Banky CREDITAS, který má sice nižší úrokovou sazbu v prvním pásmu (do 750 tisíc Kč), ale ve 2. pásmu (od 750 tisíc Kč na účtu) má sazbu nejlepší ze všech, a to 1,10 % p.a. Druhý je spořící účet od Air Bank, který má v 1. pásmu do 250 tisíc úrok 1,00 % p.a., ale ve 2. pásmu už jen 0,20 % p.a. Téměř stejné parametry má spořící účet HIT od Equa bank, jen 1. pásmo končí už na 200 tisících korunách. Na čtvrtém místě figuruje spořící účet od Wüstenrot hypoteční banky a na pátem FÉR spoření PLUS od Sberbank.