Jak vybrat stavební spoření pro děti? Podívejte se na nabízené výhody a akce stavebních spořitelen

Stavební spoření neslouží ani zdaleka jen dospělým. Naopak. Je to často první možnost volby, když rodiče hledají vhodný spořící produkt pro své děti. Dětské „stavebko“ totiž často přináší různé výhody, které dospělí nemají. Co byste měli vědět, než podepíšete smlouvu?

Stavební spořitelny chtějí získávat nové klienty a děti a mládež jsou pro ně velmi zajímaví. Je to pro ně příležitost k dlouhodobému přísunu peněz. Není proto žádným překvapením, že většina institucí nabízí různé balíčky a zvýhodněné nabídky pro mladé.

Stavební spoření pro děti

Rodiče dětem zakládají stavební spoření hlavně kvůli jistotě. Není vůbec rizikové, a navíc je podporuje stát. Když klient spoří minimálně 6 let, může získat od státu až 2000 Kč ročně.

Jaké jsou státní příspěvky?

U stavebního spoření máte možnost čerpat podporu státu, což u spořícího účtu nebo termínovaného vkladu není. Státní podpora může činit až 10 % ročně z naspořené částky, maximálně však 2000 Kč. Ročně však musíte uložit alespoň 20 000 Kč.

Měsíční vklad

Státní podpora

500 Kč

600 Kč

700 Kč

840 Kč

1000 Kč

1200 Kč

1200 Kč

1400 Kč

1400 Kč

1680 Kč

1700 Kč

2000 Kč

Nejvyššího státního příspěvku dosáhnete při úložce 1700 Kč měsíčně nebo jednorázově 20 000 Kč ročně. Můžete vložit peněz samozřejmě víc. Pokud máte smlouvu od začátku vedenou se stání podporou, bude vám tato částka započtena do státní podpory v dalším roce. Stavebních spoření můžete mít kolik chcete, ale nárok máte jen na jednu státní podporu do 2000 Kč.

Spoření minimálně 6 let

Podmínka pro státní podporu je ještě jedna. Nárok vzniká jen tehdy, když spoříte celých šest let. Když dojde k vybrání peněžních prostředků dříve, přijdete o celou státní podporu a zaplatíte ještě sankce za předčasné vypovězení smlouvy.

Stavební spoření upravuje zákon č. 96/1993 Sb. – Zákon o stavební spoření a státní podpoře stavebního spoření. Zároveň jej kontroluje Česká národní banka a Ministerstvo financí.

Úroky

Peníze na stavebním spoření jsou úročeny sazbou většinou kolem jednoho až dvou procent. Protože však zde existuje ještě nárok na státní podporu, je produkt o něco lákavější než ostatní spořicí produkty. Po započtení příspěvku, odečtení daně a dalších proměnných je reálný úrok kolem 3 %.

Poplatek za sjednání

Při sjednání spoření většinou musíte uhradit poplatek za uzavření smlouvy. Některé instituce jej ale nevyžadují právě u dětského spoření nebo v rámci svých dlouhodobých akcí.

Jak zrušit stavební spoření dítěte?

Stavební spoření u dětí v sobě skrývá jedno úskalí. Vypovědět smlouvu lze jen po souhlasu obou rodičů, což muže být při rozchodu nebo rozvodu velký problém. Když se rodiče nedohodnou, řeší se vypovězení smlouvy přes soud.

Jakmile dítě dosáhne plnoletosti, může už se spořením nakládat samo dle libosti. Klidně ji ukončit, vybrat peníze a rodiče nemají právo tuto skutečnost nějak ovlivnit. Stavebko a finanční prostředky na něm patří podle zákona vždy výhradně dítěti.

K založení potřebujete rodný list dítěte, takže jej můžete založit klidně pár dní po narození. Dokonce není nutné, aby jej zakládali rodiče, může to udělat i babička či dědeček, ale potřebují podpis zákonného zástupce.

Kde uzavřít stavební spoření pro děti?

Nabízené výhody se u jednotlivých stavebních spořitelen samozřejmě liší. Wüstenrot stavební spořitelna má pro děti připravený produkt Kamarád s cílovou částkou 200 000 Kč a Kamarád+, kde je dokonce cílová částka 500 000 Kč. U obou variant je sjednání smlouvy zdarma a po 2 letech trvání smlouvy nezaplatíte žádné sankce za předčasné ukončení. Za vedení spoření zaplatíte 324 Kč.

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí úrok 1,5 % ročně. Poplatek za sjednání činí 1 % z cílové částky, maximálně 15 000 Kč. Vedení spoření vyjde na 360 Kč.

Modrá pyramida má pro děti a mladé připravený speciální tarif, kdy neplatíte žádný poplatek za uzavření smlouvy. Naproti tomu je limitována cílová částka na 150 000 Kč, pokud chcete uzavření zdarma.

Do cílové částky 200 000 Kč nabízí založení zdarma také ČMSS neboli Českomoravská stavební spořitelna. Jinak je poplatek za založení 1 % z cílové částky.

Také v Buřince požadují 1 % z cílové částky. Smlouvu lze uzavřít on-line a v současné době probíhá akce, kdy za kompletní sjednání přes internet získáte dárkový poukaz v hodnotě 1000 Kč.

Vyplatí se stavební spoření pro děti?

Když chcete svému dítěti odkládat od narození až do dospělosti, nevychází stavební spoření z hlediska průměrné roční úrokové míry úplně dobře, protože zhodnocení se pohybuje jen kolem 1 %. Ideální je tedy skutečně 6 let. Většinou bývá omezena i částka, po kterou je dětské spoření zdarma, což často vychází právě na tuto dobu. Proto lidé často volí, mimo spoření, ještě nějakou formu investice (podílové fondy, akcie a jiné). Na druhou stranu dlouhodobě vedené stavební spoření znamená často snazší žádost o úvěr.

20-05-2020