Virtuální měny hýbou světem. Když se podíváme na to, jaké kryptoměny existují, je jich několik set. Ty nejznámější můžeme počítat maximálně na desítky. A právě jim kraluje jedna kryptoměna, kterou je Bitcoin. Seznamte se s ním a získejte všechny potřebné informace.
Jako první je vhodné podívat se na samotnou historii této virtuální měny. Ta sahá do roku 2009, kdy oficiálně vznikla. Za tvůrce je označován Satoshi Nakamoto. Později se objevilo ještě několik jmen, ale jejich autorství bylo celkem jasně zpochybněno. Jeho růst a vývoj byl celkem rychlý, jelikož už o dva roky později se o něm mluvilo po celém světě, na mnoha konferencích. O další rok později vznikla takzvaná Bitcoin Foundation, která má na starost veškerou strukturu, protokol i celkovou bezpečnost.
Jaké jsou? Primárně je takzvaná decentralizace. Je postavený na technologii, která nese označení jako blockchain. Díky tomu není vázán ani ke konkrétní osobě, ani ke konkrétnímu místu, stejně jako nemůže být z daného důvodu nijak cíleně ovlivňován. Je tedy přesným opakem klasických měn, které používáme každý den a které máme na bankovních účtech, nebo je držíme v hotovosti.
Možností je celá řada. Mezi jednu z prvních patřila možnost jeho takzvaného vytěžení. To je postup založený na různých počítačových výpočtech. Dnes už tato forma na klasických počítačích není příliš využívána, jelikož cena elektřiny převýší hodnotu klasických mincí. Získání Bitcoinu se proto řeší alternativními způsoby. Buď jeho nákupem prostřednictvím různých burz, nebo také nákupem v různých automatech, kde je dostupný i výměnou za hotovost.
V době svého vzniku byl Bitcoin spíše cestou, která byla určena výhradně pro největší fanoušky. Vzhledem k jeho oblibě se dostává i mezi laickou veřejnost. A díky tomu se výrazně rozšiřují i možnost jeho použití. Jak konkrétně ho lze využít jako alternativu klasických peněz? Toto jsou tři nejznámější možnosti.
Počet míst a počet možností stále přibývá. Daný trend lze přirovnat k době, kdy se do popředí dostávala možnost placení pomocí debetních nebo kreditních karet. Ty jsou dnes pomalu nahrazovány krypto peněženkami.
Tento druh virtuální mince nemusí být využíván jenom jako alternativní platidlo. Mnozí kupují Bitcoin především jako zajímavou investici. Nutno však říci, že ta může být celkem riziková. Jasně to ukazuje i vývoj kurzu, který poměrně výrazně kolísá. Největších maxim dosáhl Bitcoin v prosinci roku 2017. V tomto období se obchodoval za zhruba 19 125 USD. Průměrná cena obchodovaná v roce 2018 se pohybuje okolo 6 000 – 7000 USD, což je pokles zhruba třetinový.
Poměrně velký krok ve spojení s Bitcoinem se udál 1. srpna roku 2017. V danou dobu došlo k plánované aktualizaci protokolu, která se však nesetkala se stoprocentním ohlasem. Výsledkem toho bylo odtržení skupiny těžařů. V důsledku toho se Bitcoin rozdělil na dvě samostatné měny. První je stále klasický Bitcoin, zatímco měnou druhou je takzvaný Bitcoin cash. Tento postup je odborněji označován jako takzvaný „fork“.
Jelikož jeho možnosti využití jsou stále větší, dá se očekávat, že bude používán stále více. Stále více tak bude pronikat i k laické veřejností. Zároveň je třeba připomenout i možná rizika. Jsou to různé regulace ze strany konkrétních států, stejně jako to mohou být i četné hackerské útoky na různé burzy, stejně jako přímo na peněženky uživatelů. Rizikem může být také fakt, že měna ve své podstatě není ani nijak krytá.