Od 1. ledna 2020 začíná fungovat elektronická neschopenka. Usnadní se tak předávání informací mezi všemi zúčastněnými stranami. Jaké výhody a povinnosti z toho plynou?
Dočasná pracovní neschopnost se bude zadávat do ePortálu ČSSZ elektronicky. Zkrátí se tím byrokratická cesta původního tiskopisu od lékaře, přes zaměstnance a zaměstnavatele, až do ČSSZ.
Zaměstnavatel bude mít přístup do portálu, kde bude moci sledovat informace o dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Navíc zaměstnavatel bude mít i přehled o tom, kolik zaměstnanců je aktuálně na neschopence.
V ePortálu může zaměstnavatel také podat žádost o zasílání oznámení o vzniku, trvání anebo ukončení neschopenky. Oznámení může být zasláno buď do datové schránky anebo na email. Lékař vystaví neschopenku pouze v elektronické podobě. Zaměstnanec obdrží průkaz dočasně práceneschopného pojištěnce. V praxi to znamená, že zaměstnanec neponese tiskopis k zaměstnavateli, který jej následně odešle do ČSSZ.
Již od 1. listopadu 2019 mohli zaměstnavatelé nahlížet do portálu ČSSZ a sledovat neschopenky pomocí služby Informace o dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance.
Pokud bude nemocenská trvat déle než 14 dní, zaměstnavatel je povinen zaslat ČSSZ přílohu k žádosti o dávku v elektronické podobě. Příloha musí obsahovat informace, kam se zaměstnanci vyplácí mzda nebo plat. Na konci dočasné pracovní neschopnosti zaměstnavatel pošle hlášení do ČSSZ, aby zaměstnanec mohl dostat poslední dávku nemocenské. Na povinnosti zaměstnance neprodleně informovat zaměstnavatele o dočasné pracovní neschopnosti, ať telefonicky, textovou zprávou nebo emailem, se nic nemění.
Nicméně, zaměstnavatel má možnost si aktivovat notifikační službu na portálu ČSSZ, kdy mu oznámení přijde automaticky. Papírové tiskopisy budou sloužit jako alternativa v případě technických potíží systému.
Máte ponětí, jak jsou na tom jiné Evropské země s rodičovským příspěvkem? Jak je dlouhá rodičovská dovolená a kolik rodičovský příspěvek činní?
Černý pátek měl sloužit jako výzva ke snížení konzumních zvyků. Obchodníci to tak ale nenechali a pojem „Black Friday“ úspěšně otočili ve svůj prospěch. Mnoho lidí nyní uznává den Nenakupování místo Černého pátku.