Více než polovina lidí by preferovala robotického šéfa
28. 5. 2020
Umíte si představit dostávat zadání úkolů od robota? Takový šéf by vám dával jasné, stručné úkoly, bez emocí. Robot by se s největší pravděpodobností s vámi nepouštěl do konfliktu, nikomu by nenadržoval nebo se nedopouštěl sexuálního harašení. Nová studie zjistila, že většina lidí by upřednostnila robota jako šéfa před člověkem.
Pracovníci důvěřují robotům
Podle studie, kterou se zabývaly společnosti Oracle a Future Workplace, si více než třičtvrtě (82 %) dotazovaných lidí myslí, že šéf robot by lépe plnil některé úkoly, například, dodržování plánů, a měl by ke všem pracovníkům nestranný postoj. Podle průzkumu, 64 % lidí by věřilo více robotovi než člověku. V Číně a Indii je to dokonce takřka 90 %, jelikož umělá inteligence je součástí jejich každodenního života.
Kritéria respondentů
Zpráva zveřejněná společností Oracle vysvětlila, jak byl průzkum proveden. „Výsledky výzkumu jsou založeny na globálním průzkumu provedeném společností Savanta v období od 2. července do 9. srpna 2019. Celkem bylo dokončeno 8 370 průzkumů. Studie byla vedena online v 10 různých zemích (a v šesti jazycích). Zúčastnili se ho stálí zaměstnanci na plný úvazek ve věku 18-74 let. Průzkum byl zaměřen na vedoucí pracovníky, manažery a zaměstnance v oblasti lidských zdrojů. Respondenti jsou přijímáni prostřednictvím řady různých mechanismů, z různých zdrojů, aby se připojili a účastnili průzkumu trhu.“ Studie také zjistila, že více něž polovina lidí jsou velmi spokojeni se svými robotickými spolupracovníky.
Robotičtí kolegové jsou vítání
Dan Schawbel, ředitel výzkumu na Future Workplace, řekl, že: „Během posledních dvou let jsme zjistili, že pracovníci se stávají optimističtějšími, protože si na pracovišti osvojili umělou inteligenci. Studie z roku 2019 ukazuje, že umělá inteligence předefinuje nejen vztah mezi pracovníkem a manažerem, ale také roli manažera na pracovišti řízeném umělou inteligencí.“ A naznačuje, že úkoly by mohly být rozdělené mezi roboty a lidské šéfy. Robot by měl na starosti rutinní úkoly. „Na základě těchto zjištění zůstanou manažeři v budoucnu i nadále důležití, pokud se soustředí na člověka a využívají své měkké dovednosti, zatímco technické dovednosti a rutinní úkoly ponechávají robotům,“ řekl Schawbel. Podle zprávy Světového ekonomického fóra o budoucnosti práce, až 75 milionů pracovních míst by mohly obsadit roboti. Za 10 let by toto číslo mohlo vzrůst desetinásobně.
Líbil se vám článek? Sdílejte jej.